Kontakta & Fråga

Söderköpings kommun

Du är här: Hem / Kontakter / Förvaltningar / Barn- och utbildningsförvaltningen

Barn- och utbildningsförvaltningen

  • Förvaltningschef Barn- och utbildningsförvaltningen

    Per-Arne Sterner
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping

    per-arne.sterner@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 75

  • Sakkunnig grundskola/utredare

    Ingrid Anjou
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping

    ingrid.anjou@soderkoping.se
    Telefon: 0121-186 45

  • Sakkunnig gymnasium-vux/utredare

    Ingrid Palgård
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping

    ingrid.palgard@soderkoping.se
    Fax: 0121-185 83
    Telefon: 0121-186 92

  • Förskolechef område A

    Maria Palmgren
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping

    maria.palmgren@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 57

    Ansvarsområden:
    Snöveltorps förskola
    Västra Husby förskola
    Östra Ryds förskola
    Dagbarnvårdare

  • Förskolechef område B

    Bassam Mourad
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping

    bassam.mourad@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 28

    Ansvarsområden:
    Engelns förskola
    Prästkragens förskola
    Skönberga förskola

  • Förskolechef område C

    Monika Lundqvist
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping

    monika.lundqvist@soderkoping.se
    Telefon: 0121-186 30

    Ansvarsområden:
    Alboga förskola
    Högby förskola
    Solängens förskola
    Förskoleteamet
    Administration

  • Förskolechef område D

    Lejla Sultanic
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping

    lejla.sultanic@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 73

    Ansvarsområden:
    Broby förskola
    Barnomsorg på obekväm arbetstid (BOA)
    Norrtulls förskola
    Kullborgs förskola

  • Förskolechef område E

    Elisabeth "Mimmi" Amundsson-Trysberg
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping

    elisabeth.amundsson.trysberg@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 51

    Ansvarsområden:
    Mogata förskola
    Sankt Anna förskola

  • Rektor Björkhagaskolan

    Björkhaga rektorsområde
    Evy Dahlin
    Björkhagaskolan
    Storängsparken 4
    614 32 Söderköping

    evy.dahlin@soderkoping.se
    Telefon: 0121-182 98

  • Biträdande rektor Björkhagaskolan

    Björkhaga rektorsområde
    Elisabeth Persson
    Björkhagaskolan
    Storängsparken 4
    614 32 Söderköping

    elisabeth.persson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 61

  • Rektor Broby- och Skönbergaskolan

    Broby/Skönberga rektorsområde
    Andreas Wetell
    Skönbergaskolan
    Sparvstigen 1
    614 31 Söderköping

    andreas.wetell@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 18

  • Biträdande rektor Broby- och Skönbergaskolan

    Roger Rönnels
    Brobyskolan
    Brobyvägen 7
    614 34 Söderköping

    roger.ronnels@soderkoping.se
    Telefon: 0121-182 30

  • Rektor Mogata och Sankt Anna skola

    Stegeborgs rektorsområde
    Elisabeth "Mimmi" Amundsson-Trysberg
    Björkhagaskolan
    Storängsparken 4
    614 32 Söderköping

    elisabeth.amundsson.trysberg@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 51

  • Rektor Ramunderskolan

    Ramunders rektorsområde
    Cathrine Jerrhage
    Ramunderskolan
    Ringvägen
    614 31 Söderköping

    cathrine.jerrhage@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 89

    Även ansvarig för Särskolan och Team Spiran.

  • Biträdande rektor Ramunderskolan

    Ramunders rektorsområde
    Tony Eriksson
    Ramunderskolan
    Ringvägen
    614 31 Söderköping

    tony.eriksson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 81

  • Rektor Västra Husby och Östra Ryds skolor

    Aspvedens rektorsområde
    Katarina Ortheden
    Västra Husby skola
    Grönlundsvägen 1 b
    605 96 Norrköping

    katarina.ortheden@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 95

  • Biträdande rektor Västra Husby och Östra Ryds skola

    Aspvedens rektorsområde
    Maria Strömbäck-Adolfsson
    Västra Husby skola
    Grönlundsvägen 1 b
    605 96 Norrköping

    maria.stromback-adolfsson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 85

  • Enhetschef/rektor Nyströmska skolan

    Magnus Ekenblom
    Nyströmska skolan
    Östra Rydsvägen 8
    614 80 Söderköping

    magnus.ekenblom@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 28

    Gymnasieskola, Komvux, Särvux, Yrkeshögskola

  • Rektor Nyströmska skolan

    Anna Lundell Klein
    Nyströmska skolan
    Östra Rydsvägen 8
    614 80 Söderköping

    anna.lundell.klein@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 73

  • Intendent/rektor Nyströmska skolan

    Håkan Wettergren
    Nyströmska skolan
    Östra Rydsvägen 8
    614 80 Söderköping

    hakan.wettergren@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 67

  • Kulturskolechef

    Patrik Andersson
    Ramunderskolan
    Ringvägen 45 B
    614 31 Söderköping

    patrik.andersson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 51

  • Enhetschef Focus fritidsverksamhet

    Patrik Andersson
    Ramunderskolan
    Margaretagatan
    614 31 Söderköping

    patrik.andersson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 51

  • Områdeschef Samlad elevhälsa

    Cecilia Karlsson
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping

    cecilia.karlsson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 07

    Elevhälsan (kuratorer, psykolog, skolsköterskor, spec.pedagog, talpedagog), Modersmålsundervisning, Team Nova, Öppna förskolan i Familjecentralen