Vi använder kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Genom att surfa vidare accepterar du dessa kakor. Läs mer om cookies.

Barnomsorg och Skola

Hem / Barnomsorg och Skola / Organisation / Kontakter verksamhetschefer

Kontaktuppgifter verksamhetschefer Barn- och uitbildningsförvaltningen

  • Rektor Brobyskolan 1 och 2

    Bergaskolan
    Lena Rödin
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    614 34 Söderköping
    lena.rodin@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 01

  • Biträdande rektor Brobyskolan 1 och 2

    Bergaskolan
    Sara Westling
    Bergaskolan
    Tingshusgatan 1
    61434 Söderköping
    sara.westling@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 92

  • Rektor Nyströmska skolan

    Anders Forsberg
    Nyströmska skolan
    Östra Rydsvägen 8
    614 32 Söderköping
    anders.forsberg@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 18

    Ansvarig för:
    Gymnasieskolans lärlingsprogram:
    Barn- och fritidsprogrammet
    Bygg- och anläggningsprogrammet
    Fordon- och transportprogrammet
    Industriprogrammet
    Vård- och omsorgsprogrammet
    Komvux

  • Rektor Nyströmska skolan

    Lize- Lott Kempe Krutz
    Nyströmska skolan
    Östra Rydsvägen 8
    614 32 Söderköping
    lize-lott.kempe.kreutz@soderkoping.se
    Telefon: 0121-18473

    Ansvarig för:
    Ekonomiprogrammet
    Naturvetenskapsprogrammet
    Samhällsvetenskapsprogrammet
    Introduktionsprogrammen
    Särskild utbildning för vuxna (Särvux)
    Yrkeshögskolan

  • Sakkunnig gymnasium-vux/utredare

    Ingrid Palgård
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    ingrid.palgard@soderkoping.se
    Fax: 0121-185 83
    Telefon: 0121-186 92

  • Rektor Östra Ryds skola

    Maria Strömbäck-Adolfsson
    Östra Ryd skola
    Kulefallsvägen 7
    614 96 Söderköping
    maria.stromback-adolfsson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 85

  • Enhetschef Focus fritidsverksamhet

    Kristin Österström
    kristin.osterstrom@soderkoping.se
    Telefon: 0121-182 34

  • Områdeschef Samlad elevhälsa

    Cecilia Karlsson
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    cecilia.karlsson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-184 07

    Elevhälsan (kuratorer, psykolog, skolsköterskor, spec.pedagog, talpedagog), Modersmålsundervisning, Team Nova, Öppna förskolan i Familjecentralen

  • Rektor Västra Husby skola

    Tony Eriksson
    Västra Husby skola
    Grönlundsvägen 1 b
    605 96 Norrköping
    tony.eriksson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 95

  • Rektor Ramunderskolan

    Ramunders rektorsområde
    Charlotte Matsson
    Ramunderskolan
    Ringvägen
    614 31 Söderköping
    charlotte.matsson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 60

    Även ansvarig för Team Spiran.

  • Biträdande rektor Ramunderskolan

    Ramunders rektorsområde
    Claes Henke
    Ramunderskolan
    Ringvägen
    614 31 Söderköping
    claes.henke@soderkoping.se
    Telefon: 0121-18197

    Ansvarig för särskolan.

  • Rektor Björkhagaskolan

    Björkhaga rektorsområde
    Elisabeth Persson
    Björkhagaskolan
    Storängsparken 4
    614 32 Söderköping
    elisabeth.persson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 61

  • Biträdande rektor Björkhagaskolan

    Björkhaga rektorsområde
    Åsa Björkdahl
    Björkhagaskolan
    Storängsparken 4
    614 32 Söderköping
    asa.bjorkdahl@soderkoping.se
    Telefon: 0121-187 42

  • Rektor Skönbergaskolan och Sankt Anna skola

    Skönbergaskolan
    Olle Andersson
    Skönbergaskolan
    Sparvstigen 1
    614 31 Söderköping
    olle.andersson@soderkoping.se
    Telefon: 0121-185 18

  • Rektor Mogata skola

    Katarina Ortheden
    Varstensvägen
    614 90 Söderköping
    katarina.ortheden@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 16

  • Förvaltningschef

    Anders Palmgren
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    anders.palmgren@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 75

  • Rektor område A

    Maria Palmgren
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    maria.palmgren@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 57

    Ansvarsområden:
    Västra Husby förskola
    Östra Ryds förskola

  • Rektor område B

    Bassam Mourad
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    bassam.mourad@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 28

    Ansvarsområden:
    Engelns förskola
    Prästkragens förskola
    Skönberga förskola
    Norrtulls förskola

     

  • Rektor område C

    Monika Lundqvist
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    monika.lundqvist@soderkoping.se
    Telefon: 0121-186 30

    Ansvarsområden:
    Högby förskola
    Solängens förskola
    Förskoleteamet
    Administrativ chef

  • Rektor område D

    Maria Johansson
    Kommunhuset
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    maria.johansson3@soderkoping.se
    Telefon: 0121-181 00

    Ansvarsområden:
    Snövelstorp förskola
    Broby förskola
    Barnomsorg på obekväm arbetstid (BOA)
    Alboga förskola

  • Rektor område E

    Petra Liborg
    Barn- och utbildningskontoret
    Storängsallén 20
    614 80 Söderköping
    petra.liborg@soderkoping.se
    Telefon: 0121-183 49

    Ansvarsområden:
    Mogata förskola
    Sankt Anna förskola
    Björklunda förskola
    Kullborgs förskola